Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας η προγραμματισμένη δράση ενημέρωσης των μαθητών/-τριών της σχολικής μονάδας μας για θέματα πυρασφάλειας. Η ενημέρωση έγινε από πυροσβέστες της 2ης Ε.Μ.Α.Κ., οι οποίοι επισκέφτηκαν το Σχολείο μας κατόπιν σχετικής πρόσκλησης. Εκτός από την προστασία σε περίπτωση φωτιάς οι μαθητές/-τριες γνώρισαν από κοντά τα οχήματα, που χρησιμοποιούν οι πυροσβέστες, τον ατομικό εξοπλισμό τους και τα εργαλεία που χρειάζονται κατά την πυρόσβεση ή τον απεγκλωβισμό ατόμων που βρίσκονται σε κίνδυνο. Επίσης έμαθαν για τη χρησιμοποίηση των ειδικά εκπαιδευμένων σκυλιών για την εύρεση επιζώντων μέσα στα χαλάσματα κτιρίων, που κατέρρευσαν λόγω σεισμού.